Csillagászati séta Pest-Budán
Csillagászati-helyismereti sétára invitáljuk tagjainkat és a csillagászat iránt érdeklődőket december 27-én délután. Pest és Buda
csillagászati emlékhelyeit járjuk végig, majd egy kellemes budai cukrászdában fejezzük be a “csillagsétát”.
Milyen csillagászati múltja van Budapestnek? Hol állnak a mai csillagvizsgálók, és hol álltak a régi idők csillagdái? Milyen csillagászati érdekességeket rejtenek a fővárosi lakóházak és középületek? Több mint két évszázad csillagászati emlékhelyeit járjuk végig ezen a decemberi délutánon. Ismert és kevéssé ismert helyszíneken keressük a csillagászat meglévő és eltűnt nyomai. Homlokzatokat fürkészünk napórák és a csillagászati témájú díszek után, bekukkantunk rejtett udvarokba, melyek titkait csak kevesen ismerik. Megidézzük Kosztolányi és Tóth Árpád szellemét, és azt, milyen lehetett az 1910-es fényes üstökös látványa a Bástyasétányról.
Találkozunk a Nemzeti Múzeum előtt 14:00-kor. Kérjük, az érdeklődők az mcse@mcse.hu címen jelezzék részvételi szándékukat!
A séta hossza kb. 4 km, útvonala: Nemzeti Múzeum, Múzeum körút, Magyar utca, Semmelweis utca, Városháza, MTA székház, Lánchíd, Fő utca, Vár (Siklóval vagy gyalogosan), Úri uca, Tóth Árpád sétány. A múltidéző séta végén beszélgetés egy várbeli cukrászdában. Ezt követően utazás a Fényvillamossal, mely a 19-es villamos vonalán jár (ha felférünk).
A pest-budai sétát Mizser Attila vezeti.
Távcsöves bemutató a Gellérthegyen 1818-ban (fent), Nap-bemutató a Széchenyi téren 2012-ben (lent)