Észleljük az augusztusi fogyó Holdat!
Augusztusban a fogyó Hold az éjszaka második felében látható, és az estinél nyugodtabb hajnali légköri viszonyok, valamint a Hold egyre magasabb deklinációja igen kedvező alkalmat teremt a holdfelszíni alakzatok részletes távcsöves megfigyelésére, fotózására. Sőt, augusztusban már észrevehetően hosszabbodnak az éjszakák, ami szintén kedvez a megfigyeléseknek.
Az ismert, nagy holdfelszíni alakzatok, mint például az Mare Imbrium, Sinus Iridium, Ocenus Procellarum, Mare Humorum, Plato, Copernicus, Aristarchus, Clavius, Tycho krátereken kívül kisebb, de érdekes alakzatok is figyelemre méltóak, amelyek a Hold történetéről mesélnek. Például a mintegy 60 km átmérőjű és 3 milliárd éves Eratosthenes-kráter egy holdtörténeti rétegtani emelet névadója (Erathostenes-i emelet, Erathostenes-i réteg, kor, idő). A mintegy 4200 méter magas pereme és 2000 méteres központi csúcsa az eltelt több milliárd év ellenére is jól megőrződött: a kráterperem éles, a csúcsok jól kiemelkednek a kráteraljzatból. Igazi kihívás a távcsöves megfigyelésekhez a Catena Davy kráterlánc a Davy-kráter közelében. Több mint húsz kis méretű, legfeljebb 1-3 km átmérőjű, kerek bemélyedésekből álló kráterlánc ez, amelyről ma úgy tudjuk, hogy egy az árapályerők által darabjaira szakított kis égitest töredékeinek becsapódásával keletkezett. Hasonlóan, mint az 1993-ban felfedezett és 1994-ben a Jupiterbe csapódott D/Shoemaker-Levy 9 üstökös "gyöngysorával" történt annak idején, hiszen akár a Föld, akár a Hold árapály ereje képes szétszakítani egy laza szerkezetű kis égitestet, amely egy kritikus távolságon belülre kerül.
A nyugati perem közelében lévő Reiner Gamma fényes albedó alakzat vonja magára a megfigyelő tekintetét. Ennek közelében van az észlelőknek egy valódi kihívást jelentő, vékony kis rianás, a Galilei-rianás, amely a közelben lévő Galilei-kráterről kapta a nevét. Ebben az évben van 400 éve annak, hogy 1609-ben Galileo Galilei elkezdte távcsöves csillagászati megfigyeléseit. A "Csillagászat Nemzetközi Évében" érdemes felkeresni ezeket a Galileiről elnevezett holdfelszíni alakzatokat is.
Érdemes megkeresni a Prinz-rianásokat is, amelyek között a két legfeltűnőbb, a holdbéli "Duna" és "Tisza" megpillantása is kihívást jelent a megfigyelőknek. Távcsövük felbontóképességének jó próbája lehet ez.
Utolsó negyed augusztus 13-ára esik, újhold pedig augusztus 20-án következik be, tehát eközben lehet a Holdat észlelni. A Hold látóhatár feletti magasságát és fázisát augusztus közepén az adott éjszakákon nyári időszámítás (NYISZ) szerint 02:30-kor az alábbi táblázat foglalja össze:
———————————————
Dátum Magasság Fázis
2009… 02:30 NYISZ
———————————————
augusztus 12. 55 fok 67%
augusztus 13. 56 fok 57%
augusztus 14. 52 fok 45%
augusztus 15. 45 fok 34%
———————————————
Augusztus 15-e után az egyre keskenyebb hajnali holdsarlóról lehet majd szép fotókat készíteni. A növekvő sötét oldalon esetleg a Hold felszínébe csapódó meteorok által keltett felvillanásokat, is megfigyelhetjük, melyek közül a nagyobbak több másodpercig tartó utófényléseket produkálnak. Ezek a Perseida raj meteorjai vagy sporadikus meteorok becsapódásai lehetnek.
Érdemes tehát a derült augusztusi éjszakákon a fogyó, hajnali Holdat akár vizuálisan, akár pedig fotografikusan megfigyelni. Emellett már a felkelőben lévő szép téli csillagképek is látszanak, mint például a Bika – benne a Fiastyúkkal -, a Szekeres és részben az Orion, melyekben számos szép mély-ég objektumot találunk.
Forrás: Ciel et Espace (2009. augusztus, 471. sz. 80. oldal)
Kapcsolódó internetes oldalak:
- Észlelési ajánlat
- Észleljük a Galileiről elnevezett holdfelszíni alakzatokat
- A hét csillagászati képe – A Galilei-rianás (2009. február 15., 7. hét)
- A Hold mágneses pamacsai (Reiner Gamma)
- A holdbéli Duna és Tisza nyomában (Prinz-rianások)
- Hullócsillagok holdfényben
- Száz robbanás a Holdon három év alatt
- Pazar képek a szombat hajnali Fiastyúk-fedésről
- MCSE Meteor Csillagászati Évkönyv
- MCSE Hold Szakcsoport
- A Csilagászat Nemzetközi Éve 2009 – Az MCSE IYA 2009 honlapja