A magyar nép csillaghagyománya – könyvbemutató
1037 Budapest
Laborc u. 2/c.
Könyvbemutató: Bartha Lajos A magyar nép csillaghagyománya című most megjelent kötete.
A kötetet bemutatja Vizi Péter, a Geobook Hungary Kiadó ügyvezetője.
„Az égbolt jelenségeinek, napi, évi ismétlődő változásainak megfigyelése évezredek óta a népi természetismerethez tartozott. Egykor fontos része volt az idő felosztásának és a tájékozódásnak. Néprajzkutatóink az utóbbi két évszázad során számos adatot jegyeztek fel a magyarság égboltismeretéről, ezek tájankénti változatairól és népi magyarázatairól. Ebben a könyvben igyekeztem összegezni a legjellemzőbb adatokat, mondákat, elképzeléseket.” – így vall a szerző Bartha Lajos, aki évtizedeken át gyűjtötte a forrásokat most megjelent kötetéhez. Bartha Lajos tapasztalt amatőrcsillagász, az égbolt jó ismerője, így jól ismeri a „klasszikus” csillagképeket is, épp ezért pontosan tudja azonosítani a magyar népi csillagképeket, csillagneveket is, ami önmagában is érdekes nyomozás, kulturális kaland.
241 forrásmű és 756 hivatkozás, magyarázó ábrák és csillagtérképek teszik teljessé ezt a hiánypótló könyvet. Tisztázó mű, gazdagon illusztrálva, közérthetően. Tárgyalja egyebek mellett a biztosan beazonosítható népi elnevezéseket, ismerteti a magyarság csillagászati vonatkozású legendáit és a bizonytalanul beazonosítható csillag- és csillagcsoport elnevezéseket.
A könyv a szerző 2010-ben megjelent „A csillagképek története és látnivalói” című műve folytatásának tekinthető.
A könyvbemutató után – derült idő esetén – a kötetben szereplő, éppen látható csillagképek felfedezése a teraszról, valamint távcsöves megfigyelés. Az égbolton a Polaris Csillagvizsgáló munkatársai kalauzolják az érdeklődőket.
Regisztráció: https://regisztracio.mcse.hu/