A hónap műtárgya: űrturista
Gagarin történelmi űrutazása után hat évtizeddel még mindig nagy eseménynek számít, ha valaki feljut a világűrbe. Még mindig nem mondhatjuk el, hogy az űrrepülés rutinfeladat lenne, az űrturizmus is még csak bontogatja szárnyait.
A magyar születésű Charles Simonyi (Simonyi Károly) az egyetlen űrturista, vagy inkább űrutazó, aki két ízben is járt a világűrben, a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. A maga tehetségéből és a saját pénzéből járhatott a világűrben, Szojuz űrhajók fedélzetén eljutva az űrállomásra, majd visszatérve a Földre.
Azért is mondjuk róla, hogy inkább űrutazó, mint űrturista, mert számos tudományos kísérletben is részt vett. 2007-es útja során a következő programokban működött közre:
- Az IZOM című programban Simonyi a mélyen húzódó emberi izmok sorvadását vizsgálta a súlytalanság körülményei között, regisztrálva saját maga szubjektív deréktáji fájásérzetét a nap folyamán.
- A MINTA nevű kísérleti programban az ISS-en élő mikroorganizmusok fajtáit tanulmányozta, s egyben az űrrepülés körülményeihez való alkalmazkodásukat kutatta.
- A PILLE-ISS elnevezésű programban a saját magát érő kozmikus sugárterhelést mérte a magyar gyártmányú Pille dózismérővel.
- A Mátrix Z1 című programban az ISS fedélzetére különböző időpontokban eljuttatott videokamerák CCD mátrix érzékelőinek állapotát fürkészte, és kísérleti videófelvételeket készített a Földről.
A hónap műtárgya egy valódi, dedikált fénykép, amelyen Simonyi és 2009-es expedíciójának űrhajós társai láthatók. Köszönjük a képet Schuminszky Nándor barátunknak!