Száz éve jelent meg: Stella almanach 1925

Száz évvel ezelőtt jelent meg az első magyarországi csillagászati évkönyv, a Stella Almanach 1925. Különböző almanachok, kalendáriumok már korábban is közöltek csillagászati táblázatokat, előrejelzéseket, azonban a Stella Csillagászati Egyesület almanachja volt az első, amely teljes egészében csillagászati tartalmat kínált.

Amikor 1988 decemberében megkezdük a Magyar Csillagászati Egyesület újjáalakulásának megszervezését, még azon folyt a vita, ne nyúljunk-e vissza inkább a Stella Csillagászati Egyesületig, amely 1923 és 1933 között létezett. Ez persze inkább csak futó ötlet volt, hiszen 1988-ban nem volt körünkben olyan amatőrcsillagász, aki tagja lett volna a több mint fél évszázaddal azelőtt megszűnt Stellának, viszont velünk voltak az ős-MCSE tagjai, mindenekelőtt Kulin György, aki jó szívvel támogatta az újjáalakulást.

Célkitűzéseink között szerepelt a Csillagászati évkönyv kiadása is, amely mindmáig megjelenik Meteor csillagászati évkönyv címmel. Ezzel a hazai évkönyv-kiadási hagyományokat kívántuk folytatni, amelyek a Stella Almanachhal kezdődtek.

Antikvár forgalomban ma is gyakran találkozunk az 1924 és 1931 között kiadott Stella Almanach köteteivel. A gyenge papírminőség és az eltelt évszázad viharai hatására a kötetek némelyike elég rossz állapotban van. A papír töredezik, a könyv szétesik, főként, ha az évtizedek során a kötet gazdája sokat forgatta az Almanach példányait. Jobban jártak a bekötött példányok, ezeket a kötés jó állapotban megtartotta. Könyvespolcomon többféle kötésben is őrzöm a Stella Almanach példányait, köztük olyanokat is, amelyek valamikor Wodetzky József tulajdonában voltak – a Központi Antikváriumban sikerült ezeket beszereznem.

A Stella Almanach kötetei immár elérhetők az interneten is, nagyon fontos dokumentumai ezek a magyarországi csillagászat I. világháború utáni újjászületésének. Az 1925-ös kötet honlapunkról is letölthető

 

Minden régi könyvnek megvan a maga története. Az a példány, amit most a Csillagtanyán lapozgatok, egy olyan amtőrcsillagászé volt, aki már réges régen nincs közöttünk, de nagy becsben tartotta a Stella Almanachokat. Az 1925-ös kötetben a megszokott táblázatokon és azok magyarázatán kívül hosszabb-rövidebb (inkább rövidebb) ismeretterjesztő cikkeket is olvashatunk, hiszen ekkor még nem létezett az egyesület Stella című folyóirata. A szerzők között nem akármilyen nevekkel találkozunk. Kövesligethy Radó, Mahler Ede, Oltay Károly, Harkányi Béla, Steiner Lajos, és természetesen Tass Antal és Wodetzky József, a Stella ügyvezető titkárai. A kötet végén részletes tudósítást találunk a Stella megalakulásáról, benne a jelesebb tagok listájával. A tagtoborzó eredményes volt, 1924 novemberében már 1015 tagot számláltak, az egyesület vezetésében megtaláljuk a hazai szellemi elitet épp úgy, mint kiemelkedő politikusokat. A Stella elnöke Klebelsberg Kuno, fővédnöke Horthy Miklós volt.

Az 1925 Stella Almanachban hirdetéseket is találunk. Marx és Mérei ugyanúgy hirdettek itt, mint Jurány Henrik, a Zeiss képviselője és Kilián Frigyes utóda, a könyvkereskedő.

A kötet vége felé egy szép, 1000 cm-es Zeiss-távcső rajzát látjuk – az ábraaláírás nyilvánvaló nyomdahiba, a felesleges nullát egyenként húzta át valaki az összes, általam ismert kötetben…

Hogy a most lapozgatott példány tulajdonosa komolyan érdeklődött a távcsövek világ iránt, jól mutatja a lapok között felejtett (?) Zeiss-hirdetés, amely Jurány Henrik magyarországi vezérképviselő elérhetőségét olvashatjuk. A képen egy gigászi Zeiss Asegur refraktor tornyosul a jénai Zeiss-gyár fölé – sok-sok amatőrcsillagász álma volt ez a 60 mm-es távcső.

Ezt az Asegurt akkoriban kevesen engedhették meg maguknak, a távcsövek a mainál sokkal drágábbak voltak, főként egy Zeiss-távcsőé. A közelgő karácsony alkalmából bizonyára sokan kapnak új távcsövet, vagy éppen önmagukat lepik meg egy új teleszkóppal. Nekik is sok szép élményt, sok derült eget kívánunk az égbolt felfedezéséhez. Ha még nem tették volna meg, csatlakozzanak az MCSE-hez!

Ajánljuk...