Az alábbiakban néhány olyan tippet, tanácsot adunk közre, amelyek segíthetnek eligazodni a levelezőlisták írott és íratlan szabályai között.
Milyen egy jó hozzászólás?
- Először is, jó, ha rövid és célratörő. Ne kószálj el a témától és soha ne írj olyan hozzászólást, ami csak valaki gépelési vagy helyesírási hibáira mutat rá.
- Mindig igyekezz pontosan megfogalmazni a hozzászólás témáját (email küldés esetén tárgy, subject)! Nem sokat mond az olvasó számára, ha csak annyi van a levél témakörében, hogy “info”.
- Légy tömör anélkül, hogy túlságon rövid lennél! Amikor egy levélre hivatkozol, csak annyit idézz az eredetiből, amennyi ahhoz kell, hogy érthető legyen a válaszod, és ne többet – de annyit feltétlenül! Rendkívül rossz szokás idézni az egész szöveget a válaszban. Viszont az is kellemetlen, ha az olvasónak kell kitalálnia, hogy miről is van szó.
- Amikor hozzászólást írsz, ne siess, fogalmazz világosan! Vigyázz a helyesírásra és a helyes fogalmazásra! Mielőtt elküldenéd a leveledet / fórum hozzászólásodat, nézd át alaposan, javítsd ki az elütéseket!
Konfliktusok kezelése
- Ha valakivel nem értesz egyet, akkor célszerűbb személyes üzenetekben rendezni a dolgot, mint vitát folytatni egy listán. Ha olyasmin vitáztok, ami érdekelheti a lista olvasóit, akkor érdemes a vitátok eredményét összefoglalni és elküldeni a listára.
- Ne küldj személyeskedő és/vagy durva hangvételű leveleket a listákra! Ne írjál heves leveleket és ne válaszoljál ilyenekre.
- Ha véletlenül személyes üzenetet küldtél egy listára vagy csoportba, akkor küldj egy bocsánatkérő üzenetet az eredeti címzettnek és a listának ill. csoportnak is.
További hasznos tudnivalók
- A levelezőlistákra elküldött levelet nem lehet visszavonni. A rendszer működéséből adódóan a rendszergazda sem képes erre. Ez azt jelenti, hogy csak akkor szabad elküldened az üzenetedet, ha már bizonyos vagy benne, hogy azt szeretnéd, hogy megjelenjen.
- Vigyázz arra, hogy mit írsz, mert sokan olvashatják! Jusson eszedbe az is, hogy a listákat archiváljuk, így azok később is olvashatóak.
- A legtöbb levelezőprogram rendelkezik Válasz funkcióval. Ez kényelmes magánlevelezéskor, de igen bosszantó lehet levelezési listáknál. Amikor listán jött üzenetre válaszolsz, akkor vizsgáld meg a „Reply-To”: mezőt. Ez esetünkben a lista címe, azaz a válaszod a lista összes tagjának megy. Mielőtt a levelet elküldenéd, nézd meg a címzettet még egyszer. Magánlevelet NE küldj listára.
- Ne írj HTML-t vagy egyéb formázásokat tartalmazó levelet, hiszen a régebbi számítógépeken és a karakteres levelezőprogramokban ezek nem jelennek meg, feleslegesen megnövelik a levél méretét. Továbbá, mivel sok spam HTML-levél formájában érkezik, ezért azt a spamszűrő rendszer spamnek minősítheti, így a hozzászólásod nem biztos, hogy megjelenik a levelezőlistán.
- Ha aláírást (signature) illesztesz a leveled végére, akkor azt fogd rövidre, négy sornál ne legyen hosszabb!
- Ne küldj politikai és/vagy vallási tartalmú levelet listákra, illetve ilyen levelekre ne válaszolj, ne kezdj el a listákon politizálni (akkor sem, ha nem értesz egyet a feladó véleményével).
- Ne küldjél olyan válaszokat, amelyek csak egy másik válaszhoz gratulálnak. (Ezt személyes levélben megteheted, ha úgy érzed, tényleg fontos.) A levelezőlistára küldött felvételekre, amatőr- és szakcsillagászati eredményekre vonatkozóan viszont bátran küldhetsz gratulációt a levelezőistára.