Szélsőséges Világegyetem
1037 Budapest
Laborc u. 2/c.
Óbudai Csillagok 2024
November 26. 19 óra: Szélsőséges Világegyetem
Kovács József (ELTE GAO) előadása a Polaris Csillagvizsgálóban
Az univerzum tele van szélsőségekkel. Az űr hőmérséklete –270 °C. A csillagok katasztrofális, a Napnál milliárdszor fényesebb szupernóva-robbanásokban pusztulnak el. A fekete lyukak 10 trillió volt feszültséget generálnak. A hiperóriás csillagok 2 milliárd kilométer átmérőjűek, nagyobbak, mint a Jupiter pályája.
A szélsőséges jelenségek nemcsak önmagukban, a megértésük miatt különösen érdekesek, hanem azért is, mert olyan kozmikus laboratóriumok, amelyekben a természet a Földön kivitelezhetetlen kísérleteket hajt végre: lehetőségünk nyílik a fizika törvényeinek extrém körülmények közötti tesztelésére, és talán újak felfedezésére is.
A két részesre tervezett előadásban sorra vesszük a szélsőségeket a legforróbb, a legfényesebb, a legöregebb, a legnagyobb, a leggyorsabb, a legnehezebb, a leghangosabb, a legvonzóbb, a legsűrűbb segítségével, és talán nemcsak meglepő tényeket tárunk fel, de rávilágítunk az univerzum figyelemre méltó gazdagságára, és a modern csillagászat által feltárt hihetetlen fizikájára is.