Kiadványok az MCSE-től
A csillagászat iránt érdeklődő tagjaink és barátaink figyelmébe ajánljuk kiadványainkat, amelyek között találunk önmagukban is olvasmányos írásokat, de akár az égbolt alatti munkához is jól használható térképeket, atlaszokat – valamennyi hasznos kiegészítője az új vagy már meglévő távcsőnek.
Az alábbiakban felsorolt tételek a Magyar Csillagászati Egyesülettől rendelhetők meg, az mcse@mcse.hu email címen. A rendelés beérkezését követően átutalásos számlát küldünk, melynek teljesítése után indítjuk a küldemény postai feladását. A postaköltséget szintén szerepeltetjük a számlán.
MCSE-tagság ajándékba!
A rendes tagdíj összege 2021-re 9500 Ft. Rendes tagjaink illetménye a Meteor 2021-es évfolyama és a Meteor csillagászati évkönyv 2021 c. kötet. Szlovákiában, Romániában és Szerbiában élő tagtársaink számára a 2021-es tagdíj összege megegyezik a magyarországival, vagyis 9500 Ft. Más országokban élő amatőrtársaink számára az MCSE-tagdíj összege 19 500 Ft (a rendkívül magas postaköltségek miatt). Nem tagok számára a Meteor 2021-es évfolyamának előfizetési díja 9540 Ft, a Meteor csillagászati évkönyv 2021. évi kötete pedig 3800 Ft. A Meteor előfizethető a Magyar Postánál is. Ifjúsági tagságot csak Magyarországon belül tudunk biztosítani.
Ifjúsági tagság. Ezt a tagsági formát nappali tagozatos, közoktatási intézményben tanuló, 26. életévét még be nem töltött barátainknak ajánljuk. Az ifjúsági tagdíj a rendes tagdíj 50%-a, azaz 2021-re 4750 Ft. Az illetmények és kedvezmények megegyeznek a rendes tagságéval (a Meteor 2021-es évfolyama, a Meteor csillagászati évkönyv 2021-es kötete, kedvezményes részvételi díjak stb.).
Családi tagság. A családi tagság összege a rendes tagdíj 150%-a, 2021-re 14 250 Ft. Ezt a formát két felnőttből és két, 14. életévét még be nem töltött gyermekkel rendelkező családok vehetik igénybe. A család minden tagja részesül a tagokat megillető kedvezményekből, azzal a megkötéssel, hogy a család részére 1 évfolyam Meteor folyóiratot és 1 példány Csillagászati évkönyvet postázunk.
A tagsági formák teljes naptári évre vonatkoznak.
Kínálatunkból
Meteor csillagászati évkönyv 2021
A tartalomból: Kalendárium (a 2021-es év jelenségei). Cikkek: Balázs Lajos: 100 éves a svábhegyi Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet, Szalai Tamás: Ég veled, Spitzer! Búcsú a NASA infravörös-űrtávcsövétől Szabados László: Asztrometria 21. századi módon, Kővári Zsolt: Napflerek, csillagflerek, szuperflerek, Dálya Gergely – Kalup Csilla: A csillagászati diákolimpiák.
Beszámolók: Mizser Attila: A Magyar Csillagászati Egyesület 2019. évi tevékenysége, Kiss Csaba – Szabó Róbert: Az MTA CSFK Csillagászati Intézetének 2019. évi tevékenysége, Petrovay Kristóf: Az ELTE Csillagászati Tanszékének működése 2019-ben, Szatmáry Károly – Hegedüs Tibor: Az SZTE szegedi és bajai csillagászati tevékenysége 2019-ben, Szabó M. Gyula: Az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium és Multidiszciplináris Kutatóközpont 2019. évi működése. Megemlékezés: Guman István 1919–2019
Meteor csillagászati évkönyv 2019
Évkönyvünk első felében (Kalendárium) az észlelőmunkához szükséges előrejelzések, észlelési ajánlatok olvashatók. Fogyatkozások, fedések, aktuális mélyég-, kettőscsillag és változós ajánlatok, célpontok a Holdon, üstökösök, bolygóláthatóságok stb. Ízelítő a 2019-es kötetből: 100 éves a Nemzetközi Csillagászati Unió, Elemkeletkezés a csillagokban, Az OGLE égboltfelmérés 25 éve.
Ára: 3500 Ft
Meteor csillagászati évkönyv 2018
Évkönyvünk első felében (Kalendárium) az észlelőmunkához szükséges előrejelzések, észlelési ajánlatok olvashatók. Cikkek a 2018-as kötetben: A jégkorszakok csillagászati okai (Petrovay Kristóf); Az APOGEE égboltfelmérés (Mészáros Szabolcs); Az SN 1987A harminc éve, avagy a jó, a rossz és csúf szupernóva (Nagy Andrea); Gyors rádiótranziensek (Paragi Zsolt); A gravitációs asztrofizika megszületése (Bécsy B., Dálya G.).
Ára: 3000 Ft
Csizmadia Ákos 580 oldalas kötete egy rendkívül tehetséges magyar csillagász életútját mutatja be. Izsák Imre a huszadik század kiemelkedő égi mechanikusa volt. Munkásságával alapvetően hozzájárult a mesterséges égitestek mozgáselméletéhez. Ragyogó tehetségű matematikus, aki sikerrel vívott meg a legnehezebb égi mechanikai problémákkal. Megoldásait szellemesség, elegancia, mély matematikai tudás jellemzi. Eredményei döntően hozzájárultak a Föld pontosabb megismeréséhez. Izsák Imrét elsősorban égi mechanikusként tartja számon az utókor, őrá emlékeztetnek például a Kozai–Izsák-műholdpályaelemek.
Ára: 2500 Ft
Öt kontinens csillagai (Ladányi Tamás)
Ladányi Tamás, mint nemzetközileg elismert asztrofotós, kamerájával a világ számos szegletében megfordult; felvételein Földünk öt kontinensének nappalról ismerős arca egy csillagokat, égitesteket is magában foglaló perspektívából látható. A művészi kompozíciókban megjelenik a Veszprém feletti bolygóegyüttállás, a holdfényes Himalája vonulata, majd a déli félteke Tejútja is. Az „egy kép, egy sztori” analógiára épülő műben a fotókhoz egy élményszerű, de csillagászati és földrajzi szempontból is tudományos alaposságú történet társul. A könyv a fotográfia iránt érdeklődők számára is érdekes olvasmány: részletesen ismerteti az egyes képeknél alkalmazott modern fototechnikát. Farkas Bertalan – az első magyar űrhajós – ajánlja „ezt a könyvet minden korosztálynak, akik a látványos képek mellett űrjárművekről és égi jelenségekről szóló történetekre is kíváncsiak”.
Ára: 5000 Ft
Csillagok távcsővégen (Sánta Gábor – Éder Iván – Szabó Sándor)
A könyv a csillagászat iránt érdeklődőknek, kezdő távcsőtulajdonosoknak nyújt gyakorlati útmutatást – az alapoktól kezdve – a Hold és a bolygók, valamint a csillagok, ködök és galaxisok távcsöves megfigyeléséhez. Tippek, trükkök a vizuális megfigyeléshez, a rajzolás alapjai. A csillagászati fotózás (asztrofotózás) alapjairól is olvashatunk benne, méghozzá részletesen vezeti végig az olvasót a fényes (Nap, Hold, bolygók) és halvány (mélyég-) objektumok fényképezésének módszerein. Bemutatja a távcsövek és kiegészítők típusait, használatukat, a csillagos égen történő tájékozódás alapjait, és a megfigyelőhelyekről, azok kiválasztásáról is szó esik. Az egyes témákat közérthetően, az alapoktól kezdve tárgyalja, lépésről lépésre vezeti be az olvasót a csillagászati megfigyelések gyakorlatába. Segít, hogy a teljesen kezdő amatőr csillagász is a legtöbbet hozhassa ki műszeréből.
Ára: 3000 Ft
További kiadványok
Meteor csillagászati évkönyv 2017
Ízelítő a 2017-es kötetből: Első eredmények a Pluto rendszeréről; Planetáris ködök; Földönkívüli üzenetektől a gravitációs hullámokig – ötven éve fedezték fel az első pulzárokat; Paál György és a kozmológia forradalma,; intézményi beszámolók; kalendárium.
Ára 3000 Ft, tagoknak: 2500 Ft/db
Igazi könyvcsemegét ajánlunk: a legendás holdatlasz néhány éve jelent meg először magyar nyelven, korlátozott példányszámban. A Hold-észlelők bibliájának is nevezhető, rendkívül igényes kivitelezésű térképlapokat tartalmazó atlaszban gyakorlatilag minden objektumot fellelünk, amit egy jó minőségű 20 cm-es távcső megmutat égi kísérőnk felszínén. A kb 1 km-es felbontású térképlapokon kívül a kötet tartalmaz észlelési útmutatót, librációs térképeket, poláris régiókat ábrázoló térképeket, részletes leírást a Hold mozgásáról, keletkezéséről. A kötet fordítását és lektorálását régi, tapasztalt amatőrök és szakemberek végezték. Minden Holdat észlelő amatőrcsillagász könyvespolcának ékessége lehet ez a kötet.
Ára: 12000 Ft, tagoknak 10000 Ft
Az alábbiakban felsorolt tételek a Magyar Csillagászati Egyesülettől rendelhetők meg, az mcse@mcse.hu email címen. A rendelés beérkezését követően átutalásos számlát küldünk, melynek teljesítése után indítjuk a küldemény postai feladását. A postaköltséget szintén szerepeltetjük a számlán.
Jupiter: A bolygókirály (Ponori Thewrewk Aurél)
Ponori Thewrewk Aurél csillagász és kronológus számos kötetét vehettük már kezünkbe, melyek Naprendszerünk egy-egy égitestével foglalkoztak, megvizsgálva elsősorban a hozzájuk kapcsolódó mítoszokat, történeteket. A népszerű író új kötete legnagyobb bolygótestvérünkkel, a Jupiterrel foglalkozik. Mindenki számára ajánlott olvasmány: kiválóan egészíti ki a bolygóról rendelkezésre álló, “száraz”, fizikai tudásanyagot.
Ára: 1700 Ft, tagoknak 1500 Ft
A Nap fiai (Ponori Thewrewk Aurél)
Ponori Thewrewk Aurél ezen kötetében az emberek a tagadhatatlanul fontos szerepet játszó központi csillagunkhoz való viszonyáról olvashatunk számtalan érdekességet: Nappal kapcsolatos mítoszok, legendák, szokások sorát, illetve tájékozódhatunk az egyes korok hitvilágának a művészi alkotásokon hagyott lenyomatáról is. Ajánljuk mindazoknak, akik központi csillagunk egyébként roppant érdekes, fizikai tulajdonságain és működésén túl az emberi kultúrára gyakorolt hatására kíváncsiak.
Ára: 945 Ft, tagoknak 800 Ft
Divina astronomia (Ponori Thewrewk Aurél)
Az előző két bekezdésben ismertetett művek szerzője ezúttal a “költők legnagyobbikának”, Danténak műveit elemzi, különös tekintettel azok csillagászati vonatkozásaira.
Ára: 500 Ft tagoknak 400 Ft
Mars – fehér könyv a vörös bolygóról (Kereszturi Ákos)
A 189 oldalas könyv külső bolygószomszédunk megismeréséhez nyújt általános útmutatót. Célja a legtöbb fontos témakör áttekintése, hogy az olvasó minél teljesebb képet kapjon a bolygó legfontosabb földtudományi és bolygótudományi jellemzőiről. A kiadvány a benne szereplő 93 ábra, 8 táblázat és részletes tárgymutató révén hasznos kézikönyvként éveken keresztül segít a Marssal kapcsolatos hírek között tájékozódni. A kiadvány mind az egyszerű érdeklődőknek, mind a szakmabelieknek és az egyetemi hallgatóknak hasznos segédeszköz.
Ára: 2000 Ft tagoknak 1500 Ft
Magyarok a Naprendszerben – és azon túl (Sárneczky Krisztián – Kereszturi Ákos)
A kötet nagyobbik felében a magyar vonatkozású kisbolygók és üstökösök históriáját olvashatjuk: megismerkedhetünk a hazai kisbolygókutatási programokkal, és természetesen nemzetközi kitekintést is kapunk. Naprendszerünkben számos égitest, illetve több égitest felszíni alakzatai viselnek magyar vonatkozású neveket, amelyekről részletes listát is találhatunk a kötetben.
Ára: 1600 Ft tagoknak 1500 Ft
Csillagnézők DVD
Kik is vagyunk mi, amatőrcsillagászok? Mi motivál minket, amikor estéről estére kimegyünk az ég alá távcsövünkkel? Sokan vagyunk és sokfélék vagyunk. Miként vélekedik erről a nemes hobbiról a meteorészlelő, és mit gondol róla a neves szakcsillagász? Milyen az élet egy csillagásztáborban? Miért épít távcsövet magának az amatőr, amikor a bolti kínálat is egyre inkább kielégít minden igényt? Mit kutat az égen a változócsillag-észlelő és mit az asztrofotós. Ezekre a kérdésekre és még megannyi másra próbál meg választ adni ez a 2017-ben készült dokumentumfilm.
Ára: 1990 Ft
Térképek, atlaszok
A Magyarországról látható csillagos égbolt
Alapvető, egyszerű segédeszköz, amely segít a hazánkból látható csillagos égbolton való eligazodásban. 5 magnitúdós határfényességre révén nem tüntet fel zavaróan sok csillagot, így viszonylag fényszennyezett, külvárosi égről is könnyen használható, ugyanakkor néhány égi csemegét is jelöl a távcsővel rendelkezők számára. Feltünteti a fényes csillagok Bayer-féle görög betűs jeleit, valamint ábrázolja a csillagképek határait is. Kiválóan használható az alább következő, részletesebb atlasszal.
Ára: 200 Ft.
Ez a csillagos égboltot csillagképenkénti bontásban bemutató atlasz kiválóan használható az előzőekben említett áttekintő térképpel. Az atlaszban szereplő csillagok határfényessége kb. 7 magnitúdó, így egy átlagos műszer keresőtávcsövében már láthatóak, megkönnyítve ezzel a szintén nagy számban szereplő érdekes objektumok felkeresését. Nem véletlen, hogy sokéves gyakorlattal rendelkező amatőröknek is állandó társa!
Ára: 600 Ft, tagoknak 500 Ft
Charles Messier, a XVIII. század híres üstökösvadásza és csillagásza az égbolton csóvás vándorokat kutatni kívánók számára állította össze az eredetileg 43 objektumot tartalmazó, majd később – részben jelenkori – kiegészítéssel 110 objektumosra bővített listáját. Bár célja eredetileg az volt, hogy a csillagászok tévedésből ne azonosíthassanak üstökösként égen szerényebb műszerekkel üstökösökhöz hasonlító ködös foltokat, mára ez a katalógus az amatőrök – és bemutatók – közkedvelt célpontjainak elsődleges gyűjteményévé vált. Áttekintő- és keresőtérképei hatalmas segítséget nyújtanak az új távcsővel való megtalálásukhoz.
Ára: 600 Ft tagoknak 500 Ft
MCSE-póló
Barátaink, ismerőseink csillagászat iránti érdeklődésének felkeltésére kiváló lehetőség egy MCSE-póló viselése, amely távcsöves bemutatókon, rendezvényeken is felhívja a figyelmet a csillagászatra. Többféle méretben kapható, fehér vagy fekete színű pólókon Egyesületünk logója látható.
Ára: 2500 Ft
Az alábbiakban felsorolt tételek a Magyar Csillagászati Egyesülettől rendelhetők meg, az mcse@mcse.hu email címen. A rendelés beérkezését követően átutalásos számlát küldünk, melynek teljesítése után indítjuk a küldemény postai feladását. A postaköltséget szintén szerepeltetjük a számlán.