Csillagok a Bibliában: megjelent az új kiadás!

Ponori Thewrewk Aurél műve először 1993-ban jelent meg, a Tertia Kiadó gondozásában. Ezt az alapvető munkát már jó ideje csak antikvár forgalomban lehetett elérni. Az új kiadás megjelentetésével régi adósságot törlesztett a Magyar Csillagászati Egyesület.

Ponori Thewrewk Aurél (1921–2014) a magyarországi csillagászati ismeretterjesztés kiemelkedő alakja volt. Tudomány­népszerűsítő tevékenységének legfontosabb helyszínei: a budapesti Uránia Bemutató Csillagvizsgáló, majd a Budapesti Planetárium, amelynek ő volt első igazgatója. Irodalmi munkássága is jelentős: számos ismeretterjesztő könyv és több száz szakcikk és ismeretterjesztő írás szerzője.
Csillagászati, kronológiai, kultúrtörténeti ismeretei révén otthonosan mozgott a tudománytörténet világában is. A Naprendszer égitesteivel kapcsolatos kötetei ma is különleges szellemi utazásnak számítanak. Már doktori disszertációjában is a Bibliával kapcsolatos kronológiai kutatásait tárgyalta – a Könyvek Könyvében található csillagászati utalások egész életén át foglalkoztatták. Ennek a munkának az összegzését tartalmazza a kötet.

Ponori Thewrewk Aurél 1921-ben, a Trianon utáni sokkos és egyben reménykedő korszakban született, de gyermek és ifjúkorában minden szabadidejét a nagyapja (legfőbb koronaügyész) Balaton fölötti, szerény birtokán tölthette. Szerteágazó érdeklődés közepette, ekkor már csillagászati megfigyeléseket is folytatott itt. 16 évesen felfedezett egy üstököst. Édesapját korán elvesztette, így középiskolai tanulmányait a piaristák bentlakásos vidéki iskolájában kellett folytatnia. Ezt követőn a Pázmány Péter Tudományegyetemen többek közt csillagászatot tanult. Az Embertani Intézetet alapító, másik nagyapja tiszteletére, antropológiát és az ókori érdeklődésének megfelelőn, egyiptológiát is hallgatott. Az egyetem után azonnal behívták katonának. Megszökött, elfogták, ennek következményétől megkímélte a sors, de több, mint egy évet a hadifogság is elvett tőle. Hazatérte után, az akkori rendszer nem tette lehetővé, hogy választott hivatásával foglalkozzon. Ennek megalapozására képezte magát, történelem, mitológiai, társadalomtudomány, keleti nyelvek terén, de a családja eltartására tanitói, geofizikai műszertervező mérnöki, majd könyvszerkesztői munkát vállalt. A különböző csillagászati, ismeretterjesztő mozgalmakba már korán bekapcsolódott. 1946-tól a Magyar Csillagászati Egyesület egyik szakosztályvezetője. Az Uránia Csillagvizsgáló igazgatóhelyettese, majd 1975-ben igazgatója lett. Két év múlva a fővárosi Planetárium szervezésével és vezetésével is megbízták. Említendő még részvétele, ismeretterjesztő munkája, az eszeperantó mozgalomban.

1981-ben nyugállományba vonult és immár zavartalanul folytathatta a gyűjtött anyag feldolgozását. A megszámlálhatatlan előadásán, szakcikkein, az egyetemi csillagászattörténeti előadásain kívül a könyvei megírásával foglalkozott. Az első az 1963-ban kiadott Bibliai csodák. E tárgykör folytatása és nagyszabású összefoglalása a Csillagok a Bibliában először 1993-ban jelent meg. Dante Isteni színjátékában foglalt csillagászati vonatkozásokkal a Divina Astronomiai c. munkában, a Mária mítoszokkal a Hajnali Szép Csillag című könyvében foglalkozott. Ezt követte a Naprendszer égitesteire vonatkozó mitológiai, ókori tudományos és modern ismeretek feldolgozása. A Nap fiai (2007.), Az Ég királynője (a Hold 2009.), Bolygóistennő (Vénusz, 2011), Bolygókirály (Jupiter, 2013.) A legfelső bolygó (Szaturnusz) posztumusz 2021.) A Magyar Csillagászati Egyesület elnöke, majd örökös tiszteletbeli elnöke volt.

Szakmai, tudományos és társadalmi elismeréseinek felsorolása helyett, itt csak a (45300) Thewrewk számú kisbolygót említjük, amelyet fiatal magyar csillagászok fedeztek fel és immár, az idők végezetéig az ő nevét viseli.

A kötet megvásárolható személyesen a Polaris Csillagvizsgálóban és a könyvesboltokban, ára 5000 Ft. 

A Csillagok a Bibliában megrendelhető Ég-bolt webshopunkban is: https://egbolt.mcse.hu/termek/ponori-thewrewek-aurel-csillagok-a-bibliaban/

Ajánljuk...