Elhunyt Bartha Lajos
Május 23-án, életének 92. évében elhunyt Bartha Lajos, amatőrcsillagász mozgalmunk kiemelkedő alakja, sokoldalú észlelő, ismeretterjesztő, tudománytörténész, az MCSE tiszteletbeli tagja.
1933. november 29-én született és már 1949-ben közlik legelső amatőrcsillagászati megfigyelését a szabadszemes napfoltokról. Azóta sok-sok, csaknem 2000 cikket írt. Nagyrészt a megfigyelési lehetőségekről, konkrét észlelésekről, úgy a magáéról, mint a másokét is összefoglalva. Írt elméleti cikkeket, fordított híreket, ismertetett friss csillagászati felfedezéseket, csillagászattörténeti érdekességeket. Legtöbb cikke az 1966-ban indult Föld és Ég című ismeretterjesztő folyóiratban jelent meg. Ám ennél is fontosabb, hogy 1971-ben kitalálta, kiküzdötte és elindította egy speciálisan, csak amatőrcsillagászati észleléseket közlő folyóirat megjelenését, amelynek a Meteor nevet adta. Ebben is sok cikke jelent meg, valamint számos írását a vasi Egyesületi Híradó, a kiskunok Betelgeuse lapja, a salgótarjáni Csillagvizsgáló és a paksi Draco is közzétette az 1990-es évektől kezdve.
A hazai amatőrcsillagászati mozgalom nagy elhatározásainál ott találjuk. A Magyar Csillagászati Egyesület 1946-os (első) megalakulása után, 1948-ban lépett be az MCSE-be. 1963-ban Szentendrén a Magyarország amatőrcsillagászainak I. Országos találkozóján, a Szentendre város által alapított Zerinváry emlékérmet elsőként Bartha Lajos kapta meg. Magyarország amatőrcsillagászainak II. Országos Találkozóját 1964. aug. 13-14 között tartották Miskolcon. A megnyitón, mintegy 150 fő előtt Kulin György javaslatot tett a Magyar Amatőrcsillagászok Baráti Körének megalakítására. Az élénk vita és az előadások után másnap megalakították a Csillagászat Baráti Körét. Elnök: Detre László. Ügyvezető elnök: Kulin György. Titkár: Bartha Lajos. Vezetőségi tagok: Almár Iván, Elek Árpád, Szitter Béla, Tokody Lajos, Róka Gedeon. Mindegyikben a fő szervezők egyike, később is a mozgalmak motorja és tisztségviselője. Jó kapcsolatot tartott a külföldi amatőrcsillagászokkal is. A GAE aktív tagjaként 1999-ben Gothard-emlékérmet kapott. Az újjáalakult MCSE 2003-ban Kulin György-emlékéremmel tüntette ki. Kapott kitüntetést Ógyallán is, mert sokat segítette a Dunától északra eső csillagászattörténeti kutatásokat.

Bartha Lajos 2016-ban Nagytagyoson, Konkoly Thege Miklós meteoroszkópjával (Mizser Attila felvétele).
Jómagam 1967 óta olvastam cikkeit (és alatta a különleges ifj. Bartha Lajos nevet, melyet hasonló nevű édesapjától való megkülönböztetésül használt), 1968 óta leveleztem vele, 1970 nyara óta ismertem személyesen, de csak az 1980-as évektől (az ő hatására) csatlakoztam csillagászattörténeti kutatásaihoz. Elsősorban a napórák, aztán a csillagászati emlékhelyek, a muzeális távcsövek, a régi könyvek, az évszázadokkal ezelőtti égbolt-megfigyelések gyűjtése, az ismeretlenségben rejtőző hazai csillagászaink életrajzai során adott hasznos tanácsokat nekem és sok más kezdő kutatónak. A CSACS (Csillagászattörténeti Adatgyűjtő Csoport) alapítója és az MCSE Csillagászattörténeti Szakcsoport vezetője volt. Több csillagászattörténeti és napórás rendezvény szervezője és előadója. A csillagászat magyar nyelvű bibliográfiájában nemcsak cikkeinek garmadája található, hanem munkatársa is volt az adatbázisnak.
90 év felett is észlelt, publikált, előadott, terjesztette az ismereteket a levelezőlistákon és a Csillagvárosban. Ha égi alkalom adódott kitelepült távcsövével a budapesti Margit-híd budai oldalán lévő járdára.