Égi kalendárium: 2024. augusztus
Ha augusztus, akkor Perseidák, ha augusztus, akkor Meteor 2024 Távcsöves Találkozó, ha augusztus, akkor Csillagok Alatt országos bemutató!
A bolygók járása
Merkúr: A hónap legelején még kereshető napnyugta után a nyugati látóhatár közelében. 1-én bő fél órával nyugszik később, mint a Nap, de láthatósága rohamosan romlik, 5-én már elvész a napnyugta fényében. 19-én van alsó együttállásban a Nappal. Néhány nap múlva már kereshető a keleti ég alján, 25-én 40 perccel kel a Nap előtt. Láthatósága gyorsan javul, 31-én több mint másfél órával kel korábban, mint a Nap, ismét kiváló hajnali megfigyelhetőséget biztosítva.
Vénusz: Napnyugta után látható a nyugati ég alján. Noha egyre távolodik a Naptól, láthatósága alig javul, mivel az ekliptika egyre laposabb szögben hajlik a látóhatárhoz képest. A hónap folyamán háromnegyed órával nyugszik a Nap után. Erős fehér fénye segíti a megtalálását. Fényessége –3,9m, átmérője 10,2″-ről 11,0″-re nő, fázisa 0,96-ról 0,91-ra csökken.
Mars: Előretartó mozgást végez a Bika csillagképben. Éjfél körül kel, az éjszaka második felében látható a keleti égen. Egyre erősödő vörös fénye segíti a megtalálását. Fényessége 0,8m-ról 0,7m-ra, látszó átmérője 5,9″-ről 6,5″-re nő.
Jupiter: A Bika csillagképben látható, előretartó mozgása a hónap végére lassulni kezd. Éjfél körül kel, az éjszaka második felében figyelhető meg a keleti égen mint egyre fényesebben ragyogó sárgásfehér égitest. Fényessége –2,2m, átmérője 37″.
Szaturnusz: A Vízöntő csillagképben végzi hátráló mozgását. Az esti órákban kel, az éjszaka nagyobb részében jól megfigyelhető. Fényessége 0,7m, átmérője 19″.
Uránusz: Éjfél előtt kel, az éjszaka második részében látható a Bika csillagképben. Előretartó mozgása a hónap végére közel állóvá lassul.
Neptunusz: Az esti órákban kel, az éjszaka nagy részében megfigyelhető. A Halak csillagképben végzi hátráló mozgását.
Perseidák (007 PER) meteorraj
Maximuma: augusztus 12. (λ⊙=140°) Aktív: július 17.és augusztus 24. között
A raj részletes adatai: radiáns: α=48°, δ= +58° ; ZHR=100 ; r=2,2 – fényesek; sebesség: 59 km/s – gyorsak
Szülőégitest: 109P/Swift–Tuttle-üstökös
A Perseidák a legnépszerűbb, legjobban megfigyelhető raj az északi féltekén. Maximumát augusztus 12-én vagy 13-án éri el, ez évenként változhat. Jó észlelési körülmények esetén egy észlelő 50–75 rajtagot is számlálhat óránként. A radiáns cirkumpoláris, így a raj egész éjszaka aktív. A hajnal előtti órákban van a legmagasabban, ekkor látható a legtöbb rajtag. Az augusztus 12-én első negyedben lévő Hold az éjszaka második felében már kevésbé zavarja az észlelést.
Szaturnusz-fedés
Augusztus 21. 03:36 UT körül A telihold elfedi a Szaturnuszt a polgári szürkületben, 18 fokos magasságban. A Nap alig 2-3 fokkal lesz a horizont alatt, de a bolygó fényessége (0,7m) miatt nem lesz nehéz a jelenséget megfigyelni, főképp, hogy a fedésre a sötétebb nyugati égboltrészen kerül sor. Megfigyelhetjük, ahogyan a Hold egyre közelebb kerül a gyűrűs bolygóhoz, majd percekkel napkelte előtt elfedi azt. Mivel a Hold bolygófedései nagyon ritkák, ez lehet az év egyik legjobban várt csillagászati jelensége, amit – derült idő esetén – könnyedén észlelhetünk. Budapesten 3:37:26 UT-kor következk be a belépés, az ország más helyein néhány perc eltérés lehetséges.
A Hold-Fiasytúk fedés
Augusztus 26. 02:45 UT körül az utolsó negyed körüli Hold elfedi a Plejádok egyik legfényesebb csillagát, a Meropét (4,1 magnitúdó), illetve ezt megelőzően a halmaz legalább féltucatnyi csillagát is. Kísérőnk már a holdkelte után is közel lesz a halmazhoz, de a legizgalmasabb események a csillagászati szürkületben és annak a végén történnek. Ekkor a halmaz és a Hold párosa 60 foknál is magasabban fog tartózkodni.
Meteor 2024 Távcsöves Találkozó
Idei nagy távcsöves találkozónkat augusztus 6-11. (kedd-vasárnap) között tartjuk Tarjánban, a Baglyas Parkban (Német Nemzetiségi Ifjúsági Tábor). Az MTT most először – közkívánatra – öt éjszakás lesz. A rendezvény fő célja a közös észlelés, a csillagos égbolt szebbnél szebb égitesteinek megfigyelése saját, és egymás távcsöveivel. Szeretnénk közösen átélni és megosztani egymással az észlelés minden élményét. A találkozó a hazai távcsövek (és persze tulajdonosaik) legnagyobb felvonulása, kiváló lehetőség a különböző méretű és típusú távcsövek összehasonlítására, az első kézből való tapasztalatszerzésre. A találkozót hivatásos és amatőrcsillagászok változatos témájú előadásokkal színesítik, a csillagászati kutatások, vagy észlelési módszertani fejlesztések élvonalát bemutatva. A tervek szerint ellátogat hozzánk az Utazó Planetárium, lesz távcsöves bemutató is a nagyközönség számára, és természetesen a fő hangsúly az éjszakai észleléseken lesz. A találkozóval kapcsolatos információk honlapunkon találhatók.
Csillagok alatt
Immár 5. éve kerül megrendezésre az országos Csillagok alatt csillagászati rendezvénysorozat. Idén még több profi és amatőrcsillagász bevonásával készülünk, hogy még több érdeklődőnek adjuk át a Galilei-élményt, mutassuk meg galaxisunk sávját az égbolton, vagy épp hogy együtt keressük meg a Nyugalom-tengerét a Hold felszínén, ahová az Apollo-11 küldetés is leszállt. Augusztus 9. és 17. között lesznek az idei bemutatók.
Csóvás égi vándor: 13P/Olbers
Augusztusban nappal még rekkenő lehet a hőség, de éjszakára már lehűl a levegő és aki egész éjszakás csillagászkodásra adja a fejét, jó ha felkészül meleg ruhadarabokkal. A távcső mellett álldogálva nem ritkán még a nagykabát is elkél. A hosszabbodó éjszakák egyre több égitest megfigyelését teszik lehetővé, de sajnos az üstökösök ebben az évben nem tartoznak közéjük. Számosságuk egyre fogy, ebben a hónapban alig több, mint egy tucat égi vándor felkeresését tudjuk javasolni egy 200/800-as tükrös távcsővel (vagy hasonlóval) fotografikus módszerrel. Vizuálisan pedig csak egy olyan üstökös lesz ebben a hónapban, aminek a felkereséséhez akár egy kisebb (5-12 cm) átmérőjű távcsővel is sikerülhet.
A tejes lista elérhető a rovatvezetőnél az ustokoseszleles@gmail.com e-mail címen, vagy csatlakozva a Facebook Üstökös (Üstökös | Facebook ) csoporthoz.
A 13P/Olbers üstökös már második hónapja távolodik a Naptól és egy hónapja a Földtől is, ezért aktivitása csökken, aminek következtében a látszólagos fényessége is a hónap elejei 7,2 magnitúdóról 1 magnitúdót fog csökkenni. Ilyen fényesség mellett megpillantásához elegendő lenne egy binokulár is, függetlenül attól, hogy mennyire diffúz az üstökös. Azonban látszólag közel van a Naphoz, így már a navigációs szürkület környékén belemerül a nyugati-északnyugati horizont közeli vastag légrétegekbe, így felkereséséhez inkább kisebb (5-12 cm) átmérőjű távcső szükséges. A látvány így sem lesz az a klasszikus fényes csóvás vándor, sőt a légkör állapotától függően lehet, hogy csak egy ködös kis pamacsot lehet majd megpillantani az égen.
Az üstökös a Nagy Medve (Ursa Major) hátsó lábai alól indul és útját a Bereniké Haja (Coma Berenices) csillagkép délkeleti sarkánál fejezi be. Bár útját számtalan galaxis szegélyezi, azonban ezek olyan halványak, hogy a vastag légkörön át elég nehéz lenne a megfigyelésük. Talán csak egy kivétel lesz ez alól. Az üstökös 25-én és 26-án kerül együttállásba az M 64 (fényesség: 8,5 magnitúdó; átmérő: 10 x 5,4 ívperc) galaxissal. 25-én a galaxistól 35 ívpercre északra, 26-án pedig 43 ívpercre keletre lehet megfigyelni az üstököst. Fényességük hasonló és a vastag légkör miatt az üstököst a háttércsillagokhoz képesti elmozdulása alapján lehet azonosítani.

A 13P/Olbers égi útja 2024.08.01-31. között, kiemelve a 2024.08.15-i helyzete. A térkép az ingyenesen letölthető Stellarium 0.20.4 verziószámú planetárium szoftverrel készült
Aki pedig csak gyönyörködni akar a kométákról készült megfigyelésekben, annak érdemes felkeresni az MCSE Észlelésfeltöltő oldalát (https://eszlelesek.mcse.hu), ahol akár regisztráció nélkül is válogathat a szép és érdekes képek között.