MeTeor 2018 észlelőTábor (MTT 2018)
Jubileumi táborunknak a Tarján melletti Német Nemzetiségi Ifjúsági Tábor ad otthont augusztus 9-12. között. A rendezvény elsődleges célja az észlelés és az észlelésekkel kapcsolatos ismeretek megosztása. Téged is várnak a tarjáni észlelőrétek, az előadások, ismertetések – a tartalmas csillagászati együttlét!
Megközelítés
A táborhely a Tatabánya-Tarján műút mellett található, a tatabányai elágazástól 7 km-re, Tarján faluközpontjától kb. 2 km-re. A táborhelyre 400 m-es, jó minőségű bekötőút vezet. Tömegközlekedéssel Tatabánya felől lehet megközelíteni, napi több Volán-járattal (l. a Volán-menetrendben). A táborhelynek saját Volán-buszmegállója van (Lőtér megállóhely). GPS-koordináták: 47,59251, 18,49276.Amatőrök és távcsöveik a Meteorról elnevezett első észlelőtáborban, a Meteor ‘88-on.
JelentkezésMagyar Csillagászati Egyesület, 1300 Budapest, Pf. 148., e-mail: mcse@mcse.hu, illetve személyesen a Polaris Csillagvizsgálóban. A rendezvényt 2018. augusztus 9-12. között tartjuk, azonban aki már a nulladik, -1. stb. napon ki szeretne települni, ugyanúgy jelezze szándékát fenti elérhetőségeinken. A kőházi férőhelyeknél azokat a jelentkezőket részesítjük előnyben, akik a tábor teljes időtartamán részt vesznek. A kedvezményes részvételi díjakat csak a július 2-ig meghosszabbított befizetési határidőig tudunk biztosítani. A befizetési határidő után és a helyszínen magasabb összeget kell fizetni. Az MCSE bankszámla-száma: 62900177-16700448
Napi látogatójegy (csak helyszíni befizetéssel): 600 Ft (tagoknak 300 Ft). A látogatójegy azokra vonatkozik, akiknek nem a tábor területén van a szállásuk. Napkeltétől napkeltéig érvényes. A kőházi férőhelyek beteltek!
|
Előadások, közös programok (szervezés alatt)
Augusztus 9.
18:00 Tábornyitó
20:00 Mozgalomépítés 2018 (Mizser Attila)
21:00 Csillagászat 3D-ben (Kása János)
Augusztus 10.
Kozmikus hatások és kockázatok
10:45 Sárneczky Krisztián: Magyar égre, magyar földsúrolót!
11:15 Igaz Antal: Meteoritvadászat a Kárpát-medencében
11:45 Kereszturi Ákos: Fiatal holdkráterek és meteoritok vizsgálata – hova és mi csapódik be?
12:14 Szabó Gyula: Fények a Hold sötét oldalán: Meteoritbecsapódások észlelése égi kísérőnk felszínén
16:00 A mélyég csodák magyar szemmel: Szentmártoni Béla élete (Sragner Márta)
16:45 Csillagászati diákolimpia lesz Magyarországon (Hegedüs Tibor)
17:15 Célpontok a Holdon (Görgei Zoltán)
20:00 Kölcsönható galaxisok (Tóth Krisztián)
21:00 Csillagnézők (filmvetítés)
A filmet követően beszélgetés az alkotókkal.
Augusztus 11.
10:00 Szentmártoni Béla távcsövével észlelek! (Hadházi Csaba)
10:30 Csillagok – Asztrofizika mindenkinek. Könyvbemutató (Csukás Mátyás)
11:00 Távcsöves fórum
13:00 A tábor hivatalos csoportképe
15:00-17:00 Asztrobazár
16:30-18:00 Mutasd meg távcsöved! (Észlelőrét, esős időben elmarad)
17:30 Az év meteoritja (Kereszty Zsolt)
18:15 Asztrofotózás mobiltelefonnal (Benei Balázs)
20:00 A Kulin György-díj átadása
Augusztus 12.
11:00-ig Táborzárás, hazautazás
Az előadásokat a főépületben tartjuk, a műhelyfoglalkozások helyét és idejét a tábori hirdetőtáblán jelezzük.
Műhelyfoglalkozások az asztrofészerben
Augusztus 10. 17-18 óra Napészlelő műhelyfoglalkozás (Hannák Judit rovatvezető)
Augusztus 10. 18-19 óra Holdészlelő műhelyfoglalkozás (Görgei Zoltán rovatvezető)
Augusztus 11. 17-19 óra Napészlelő műhelyfoglalkozás (Hannák Judit rovatvezető)
Észlelőrét, sátrazás, áramfogyasztás
A legjobb kilátás a táborhely É-i nagy rétjéről nyílik (Konkoly Thege Miklós észlelőrét). Egy központi elosztót tudunk itt elhelyezni, hosszabbítót, további elosztókat mindenki hozzon magával! Az észlelőrét közepére senki ne verjen fel sátrat, csak a szélére. Kell a hely a távcsöveknek! Nagy teljesítményű elektromos eszközt (pl. hűtőláda, ventilátor, hajszárító stb.) ne üzemeltessünk a sátrakban!
Parkolás, fényszennyezés
Az észlelőréten, a távcsövek mellett is lehet parkolni, azonban éjszaka semmiképp ne zavarjuk a távcsöves munkát felesleges mozgással, fényekkel. Éjszaka, derült idő esetén mindennemű fényszennyezés TILOS! Az észlelőrétre nyíló ablakokat el kell sötétíteni. Éjszaka csak észlelőlámpával világítsunk, csak akkor alkalmazzunk erősebb fényt, ha az mindenképp szükséges. Ilyenkor figyelmeztessük a közelben távcsövezőket. Zöld lézernyilat csak a csillagképek tanítására használjunk, este 11 után ne zavarjuk használatukkal az észleléseket!
Mutasd meg távcsöved!
A szombaton 16:30-kor kezdődő bemutatóra várjuk vállalkozó szellemű amatőrök jelentkezését: olyanokét, akik szívesen beszélnének műszerükről. A tervek szerint a réten felállított távcsöveket szervezetten, csoportosan fogjuk végigjárni, az egyes állomáshelyeken pedig a távcsőtulajdonosok tartanak bemutatót. A bemutatkozásokról videofelvétel készül. Jelentkezés a recepciónál. A bemutatkozók 2019-es MCSE-tagságot nyerhetnek. Esős időben a Mutasd meg távcsöved! akció elmarad. Érdemes „kitáblázni” a távcsöveket, vagyis legfontosabb műszaki paramétereiket, továbbá a tulajdonos nevét, elérhetőségét egy egyszerű, fóliázott papírlapon is kiragasztani a műszerre.
Űrutasellátó
A tábor ideje alatt büfé üzemel, ahol egytálételt és pizzát is lehet rendelni.
Árusítás
A kereskedelmi tevékenységeket kérjük a szombat délutáni asztrobazár időszakára korlátozni.
Egyéb szálláslehetőségek
Tarjánban számos panzió üzemel, melyekben egyénileg lehet szállást foglalni. Bővebb információk Tarján honlapján olvashatók.
A rendezvény támogatói
* Tagtársaink, akik munkájukkal segítik a több száz fős találkozó helyszíni lebonyolítását
* A csillagászat barátai, akik tagdíjukkal és az SZJA 1%-ával támogatják az MCSE-t
* Budapesti Távcső Centrum
* Keresztes Miklós
* Szerencsejáték Service Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
A rendezvényt támogatni kívánók és a helyszíni lebonyolításban segédkezni szándékozók jelentkezését várja az MCSE! Az előadni szándékozók jelentkezését várjuk az mcse@mcse.hu címen!
Az észlelőtáborok illemtana
1. Kövesd a szabályokat! Amikor jelentkezel, érdeklődj a feltételek, szabályok felől. A legtöbb szervező gondoskodik ismertetőről. Olvasd el, és kövesd az útmutatásokat. A bajok akkor kezdődnek, amikor az emberek azt hiszik, hogy a szabályok csak másokra vonatkoznak. Ha a szervező nem akar autómozgást az észlelőhelyen napnyugta után, ne használd autódat alkonyat után, kivéve ha vész- ill. kényszerhelyzet áll elő.
2. Gyere felkészülten! A várható hőmérséklet jó néhány fokkal alacsonyabb lehet az előrejelzésnél, így hozz magaddal megfelelő ruhákat. Készíts listát, mielőtt elindulsz. Ha távcsövet hozol, csomagolj be egy kis szerszámos ládába tartalék elemeket, zseblámpát és más tartalék dolgokat. Továbbá készíts be egy hűtőtáskát és csomagolj valami ennivalót éjszakára. Még jobb, ha hozol magaddal ezt-azt, amivel megkínálhatod a körülötted észlelőket.
3. Ne használj fehér fényű zseblámpát napnyugta után, csak vörös fényűt! Ha muszáj erős vörös fényt használni, akkor világíts a lábad elé, és ne vakítsd el az észlelőket. Ha ki kell nyitnod az autód ajtaját vagy csomagtartóját, előtte vedd ki az izzók biztosítékját, ami csak egy pillanatig tart. Ne felejtsd el, hogy az autó hátsó lámpái is fényesek. Húzd be a kéziféket, tedd üresbe a sebváltót indítás előtt, így a hátsó fények nem gyulladnak ki. Ha az erős fény nem kerülhető el, jelezd előre, pl. kiáltsd azt, hogy “fény tíz másodpercig”, adj időt mindenkinek arra, hogy más irányba fordulhasson. Meg fogják becsülni figyelmességedet!
4. Távcsöves illemtan. Ne hidd azt, hogy mindegyik távcsőbe kérdezés, kérés nélkül belenézhetsz. Mindenki szereti megmutatni műszerét, de van úgy, hogy inkább barátaival osztja meg észlelőidejét. A réten álló legnagyobb teleszkóp nem szükségszerűen köztulajdon. Ha szeretnél belenézni miután valaki használta, először kérdezz! Ha van rá mód, tudd meg, mikor lesz nyilvános bemutatás. Ha nem vagy jártas a távcső kezelésében, akkor inkább ne próbálkozz. Nem valami udvarias dolog elveszíteni azt az objektumot, amit még huszonöten szeretnének megnézni a hátad mögött kígyózó sorból. Sok távcsőtulajdonos boldogan elmagyarázza neked a nap folyamán, hogyan működik műszere. Ne sajátítsd ki a látómezőt. Légy figyelmes másokkal, akik szintén látni akarják az égitestet.
5. Dohányzás. Ne gyújts rá az észlelők közelében! Nehéz egy zsúfolt észlelőréten, de fordulj el tőlük, és takard el kezeddel a gyufát vagy az öngyújtót, és így senkit sem vakítasz el. Ne feledd, hogy valakinek össze kell szedni minden cigarettacsikket, épp ezért használj hamutartót.
6. Alkoholfogyasztás. Mindent csak mértékkel! Nem vagyunk ellene a mértékletes fogyasztásnak, azonban tudnod kell, hogy már egészen kevés alkohol is kedvezőtlenül befolyásolja látásodat, sokkal kevesebbet fogsz érzékelni az égbolt szépségeiből. Márpedig azért jöttél a táborba, hogy minél többet láss a csillagos égbolt csodáiból! Ha mégis úgy döntesz, hogy a “keresőtávcsövet” inkább a szádhoz emeled, előtte gondolj arra, hogy a többiek nem kíváncsiak a Te felhőtlen jókedvedre. Az észlelőtábor nem szekértábor és nem pálinkafesztivál.
7. Vedd feljebb a hangerőt, de használj fejhallgatót! Néhány észlelő szeret az égbolton szemlélődni a távcsővel, miközben 110 decibellel hallgat heavy metalt. Hallgathatod a zenét, csak viselj fejhallgatót.
8. Oszd meg ismereteidet. Egy észlelőtábor a tanulás és a tanítás helyszíne is. Ha látsz egy kezdőt egy objektum beállításával kínlódni, kérdezd meg, segíthetsz-e. Érezd jól magad, és segíts másoknak is jól érezniük magukat!
9. Légy megértő. Azok, akik táborokat szerveznek, önkéntesek, nem pedig mások kiszolgálói. Ha látsz egy csoportot székeket pakolni, miközben egy ebédlőt előadó-teremmé alakítanak át, állj be te is, értékelni fogják figyelmességedet.
10. Kiszámítható dolgok rosszul sikerülhetnek, különösen a technikával van ez így. Nehéz a rétet előadóteremmé varázsolni! Légy független az elektromosságtól. Ha mégis szükséged van rá, legyen nálad elem, akkumulátor stb. Ha van valamilyen problémád, ne rontsd el mások jókedvét. Dolgozz össze a szervezőkkel és próbáld megoldani a problémát.
Tom Clark cikke a Meteor 1994. júniusi számában jelent meg (a Sky and Telescope cikkét Liktor Ferenc fordította).