A hónap észlelése: 2025. március

Első ránézésre úgy néz ki, mintha az amatőr csillagász elvesztette volna az eszét. Ott a galaxis a képen, amit nem képes betenni a kép közepére, és a kép közepén van egy kettőscsillag, amit kiemel…

Csere Mihály, Sepsiszentgyörgy

És jöhet a kérdés: akkor mi van? Mit szólsz, ha azt mondom, hogy az a kettős csillag valójában egy csillag? Sőt, igazából nem is csillag, hanem egy kvazár – pontosabban a QSO 0957+561 A/B. És hogy miért látunk kettőt? Mert egy gravitációs lencse „trükközik” vele.
A kvazár 8,7 milliárd fényévre található tőlünk, és a fényét egy köztünk és közte lévő nagy tömegű galaxis, az YGKOW G1 (kb. 4 milliárd fényévre) eltéríti. Ennek hatására a kvazár képe kettéoszlik, így úgy tűnik, mintha egy kettőscsillagot látnánk.

De ez még nem minden! A gravitációs lencsehatás nemcsak a kép kettéosztásáért felelős, hanem időbeli eltolódást is okoz: a B komponens fénye 417 nappal később érkezik hozzánk, mint az A komponensé. Ez azt jelenti, hogy ha valami változás történik a kvazárban, azt először az A komponensen látjuk, majd több mint egy évvel később a B komponensen is észlelhetjük. Ez lehetőséget ad a csillagászoknak, hogy tanulmányozzák a világegyetem szerkezetét, a sötét anyag eloszlását és még a kozmológiai tágulást is.

Nem kell mondanom, hogy tudom, nem ez a legjobb fotóm, mégis nagyon büszke vagyok rá, hogy sikerült megörökítenem egy gravitációs lencsét, és többé-kevésbé jó fotót készítettem róla.

Az észlelés az MCSE észlelésfeltöltőjén: https://eszlelesek.mcse.hu/open.php?obsid=115230

Ajánljuk...