Felelős: | Kocsis Antal |
Cím: | 8195 Királyszentistván Deák F. u. 20. |
Tel.: | 30-9972-112 (mobil) (88) 434-231 (vezetékes) |
E-mail: | kocsisan@vnet.hu |
A Magyar Csillagászati Egyesület Balatonfűzfői Csoportja 1995 nyarán azzal a céllal alakult, hogy összefogja a térség amatőrcsillagászait, közös észleléseket végezzen, segítse és ösztönözze a tagok észlelési munkáját, valamint a környéken a csillagászati ismeretterjesztést minél szélesebb körben lehessen végezni.
A csoport célja volt az is, hogy a nagy múltú, de leromlott állapotban lévő NIKE Csillagvizsgálót a helyi amatőrcsillagászok segítségével megmentse a pusztulástól. Ez kezdetben sajnos nem valósult meg, csupán a Balaton Csillagvizsgálóért Alapítványt hoztuk létre, de a felújítási munkákra nem kerülhetett sor, mivel az alapítványnak nem sikerült a szükséges pénzösszeget előteremtenie. Szerencsére 2011-ben egy sikeres Európai Uniós pályázatot nyert el a helyi VÁCISZ (Vállalkozások és Civil Szerveződések Egyesülete), amelynek során 53,3 millió forintos támogatással sor került a Balaton Csillagvizsgáló és Leader Kultúrközpont felújítására, létrehozására.
A Balaton Csillagvizsgáló és Leader Kultúrközpont 2012 áprilisától fogadja látogatóit. Nyári időszakban minden nap sötétedéstől tartunk távcsöves bemutatásokat a 30 cm-es Meade Schmidt-Cassegrain távcsővel. Tanév közben pedig iskolás csoportokat is fogadunk az aktuális csillagászati érdekességeket bemutatva, távcsőépítési-vásárlási tanácsokat adunk, több nagy sikerű előadást tartottak nálunk neves csillagászok, amatőrcsillagászok.
Csoportunk tagjai nem csak Balatonfűzfőiek, hanem a szűkebb, sőt távolabbi helyekről is járnak közénk, így Ajka, Balatonkenese, Siófok, Balatonalmádi, Balatonfüred, Balatonszőlős, Veszprém, Litér, Gyulafirátót, Vilonya, Királyszentistván, Nemesvámos, Várpalota, Úrkút, Pápa, Pétfürdő, Nádasdladány helységekből is.
Csoportunk szinte minden tagjának van jó minőségű gyári vagy saját készítésű távcsöve. Tagjaink megfigyeléseivel a Meteor rovataiban gyakran találkozhatunk. Közös észlelési összejöveteleket is tartunk, egy-egy alkalommal valamelyik tagunknál, de újholdas hétvégénken kedvenc észlelőhelyünkre a Herendtől északra található Középső-Hajag hegycsúcsra települünk ki, ahol nagyon jó megfigyelési körülmények vannak (sötét ég, körpanoráma, 642 m tszf.). Sok szép asztrofotó és távcsöves megfigyelés (rajz, leírás) készült erről az észlelőhelyről, melyekkel szintén találkozhattak a Meteor olvasói, az MCSE-honlap látogatói. Tagjaink észlelték vizuálisan hazánkból először a Mars holdjait 2003-ban vagy a Jupiter Himalia holdját és az Uránusz, Neptunusz halvány holdjait. A Balaton Csillagvizsgáló 2012-es felújítása óta pedig tagjaink gyakran végeznek itt vizuális és digitális megfigyeléseket a 30 cm-es SC és a 100/900-as lencsés távcsővel a Hold, bolygók, üstökösök, kettőscsillagok, változócsillagok témakörben.
Kettő-négy havonta tartunk egy nagyobb előadást tagjaink és nagyközönség számára, amikor valamely tagunkat vagy meghívott előadót hallgatunk meg. Így sok neves amatőrcsillagász, más MCSE-csoport vezetője, tagja tartott előadást számunkra. A látványosabb csillagászati jelenségek alkalmával (fogyatkozások, fedések, Vénusz és Merkúr átvonulás, fényes üstökösök) a balatonfűzfői, balatonkenesei, litéri általános iskolásoknak és a helyi érdeklődőknek tartottunk távcsöves bemutatót. Szintén rendszeresen tartunk ismeretterjesztő előadásokat a két helyi általános iskola (Jókai, Irinyi) valamint az Öveges Szakközépiskola tanulói számára, de időnként környék többi általános és középiskolájában is (Veszprém, Balatonalmádi, Várpalota, Ajka).
Helyi Csoportunk több tagjának van magáncsillagvizsgálója ezek közül a már működők:
- Castor Magáncsillagvizsgáló (Veszprém): Ladányi Tamás, 250/3500 Cassegrain,
- Corvus Magáncsillagvizsgáló (Gyulafirátót): Schné Attila, 280/2810 Yolo,
Közvetlenül átadás előtt:
- Németh Csaba (Mihályháza), 420/2520 Newton,
- Gubicza László (Vilonya), 245/1240 Newton