A Vénusz és a Fiastyúk találkozója április 10-11-12-én
A tavaszi esték ragyogó égiteste a Vénusz, az Esthajnalcsillag, amely most esti „csillagként” szolgál. Ha alaposan szemügyre vesszük égi környezetét, egy csillagcsoportra leszünk figyelmesek nem messze a bolygótól, ez a Plejádok, vagyis a Fiastyúk.
Az északi égbolt látványos és fényes nyílthalmazát sokan tévesztik össze a Kisgöncöllel. Valóban emlékeztet valamilyen szekérfélére, leginkább bevásárlókocsira, azonban a Kisgöncölt másfelé kell keresni, a Sarkcsillag háza táján. Emellett a Kisgöncöl (Kis Medve, Ursa Minor) valódi csillagkép, a Fiastyúk pedig „csak” nyílthalmaz. Igaz, rendkívül látványos nyílthalmaz:
A Fiastyúkból szabad szemmel csak a hét legfényesebb halmazagot látjuk (a sokféle elnevezése közül beszédes nevű a régiesen hangzó Hetevény, amely a hét csillagra utal). A nyílthalmaz binokulárral vagy kistávcsővel (20-30-szoros nagyítással) nyújtja a legszebb látványt. Sötét égen, jó szemű észlelők hétnél több halmaztagot is észrevesznek szabad szemmel. Teszteljük látásunkat, kérjük Olvasóinkat, írják meg, hány csillagát látják/látták a Fiastyúknak!
A ragyogó Vénusz égi pályáján időről időre megközelíti a Fiastyúkot, látványos együttállást produkálva. Erre április 10-11-12-én kerül sor, amikor is a bolygó látszólag elvonul a halmaz mellett, annak központjától nagyjából 3 foknyi távolságra. (A telehold átmérője fél fok.) Ez azt jelenti, hogy pl. egy 10×50-es binokulár látómezejében kényelmesen szemlélhetjük az égi randevút.
A Vénusz és a Fiastyúk közelsége látványos, de egyáltalán nem ritka esemény. Lássunk egy kis visszatekintést az elmúlt évek hasonló együttállásaira!