2023. december 12-én ritka jelenséget lehetett megfigyelni Dél-Európából: a (319) Leona kisbolygó elfedte az Orion legfényesebb csillagát, a Betelgeuzét. A fedés megfigyelésére egy kisebb létszámú magyar észlelőcsoport látogatott el Salicettibe (Olaszország).
Kocsis Antal, Salicetti, Olaszország
A felvétel egy Canon 500D fényképezőgép + egy ősrégi Pentacon 200 mm-es f/4 teleobjektívvel (ennek rekeszét már nem lehetett állítani) + Soligor fókuszkétszerezővel készült. Expozíció 50 sec, ISO 1600.
Mivel a kézipoggyász a WizzAir-nél csak 40x30x20 cm-es lehet, nagyobb teleobjektívet vagy távcsövet nem is tudtam vinni, az állvány is egy pici, asztali gömbcsuklós fotóállvány volt, amely még éppen elbírta a gépet és az optikát. Egy nagyon instabil műanyag asztalra tettem, és mivel 50 fok magasan látszott a Betelgeuse, nagyon nehéz volt rögzíteni a gépet. De végül az utolsó pillanatban sikerült. Az 50 másodperces expozíción jól látható, hogy a fedés időpontjában csökkent a csillag fénye, de nem tűnt el teljesen, mivel ez egy gyűrűs fogyatkozás volt. Szabad szemmel és 10×50-es binokulárral néztük a szép vörös színben ragyogó 0,5 magnitúdós csillagot. Az elhalványodás jól látszott, de nagyon gyors volt és rövid ideig tartott, talán 3-4 másodperc volt és kb. 3-4 magnitúdóig ment le. Nagy élmény volt a jelenséget látni, dokumentálni, átélni. Mégis csak nagyon ritka egy szabadszemes csillag és kisbolygó okkultációja!
A felvétel egy Canon 500D fényképezőgép + egy ősrégi Pentacon 200 mm-es f/4 teleobjektívvel (ennek rekeszét már nem lehetett állítani) + Soligor fókuszkétszerezővel készült. Expozíció 50 sec, ISO 1600.
Az észlelőhelyünk a Hotel Miramare teraszán volt, amely kb. 1 km-re esett az előrejelzett centrális vonaltól északra Dél-Olaszországban, Salicetti városka tengerpartjától 300 méterre. Koordináták: +39 fok 41′ 32,7″ N, +16 fok 31′ 12,7″ E, 1 m tszf.
Az égbolt tökéletesen tiszta volt, bár élénk DNy-i szél fújt szembe velünk. Szerencsés véletlen volt, hogy ezt a szállodát találtuk a téli szezonban, mivel bejelentkezéskor megtudtuk, hogy rajtunk kívül csupán egy csillagász vendégük van, aki Rómából érkezett és már fel is állította távcsövét a fenti teraszon. Kiderült, hogy Carlos Costa tapasztalt amatőrcsillagász és aktív okkultáció észlelő az IOTA/ES európai szekciójából. Precíz fényesség és időmérését egy Celestron-8, azaz 200/2000 mm-es Schmidt-Cassegrain távcsőre szerelt QHY268 kamerával és Optolong H-alfa 7nm-es szűrővel készítette.
Az észlelők (Celestron-8 távcső) balról jobbra: Szalkai László, Kocsis Antal, Carlos Costa, Zalezsák Tamás, Novák András.
Meteorral a világ körül. Balról jobbra: Zalezsák Tamás, Kocsis Antal, Szalkai László, Novák András.