Vénusz-átvonulás

Vénusz átvonulásokból évszázadonként csupán egy vagy kettő következik be, az alábbi időközök szerint: 8 év, 121 és fél év, 8 év, 105 és fél év. Átvonulás volt 1761. júniusában, 1769. júniusában, 1874. decemberében, 1882. decemberében és lesz, 2004. június 8-án, majd 2012. júniusában.
E ritka jelenségnek az a magyarázata, hogy a Vénusz keringési síkja 3,39 fokkal hajlik a Föld pályasíkjához képest és azt a felszálló és leszálló csomópontokban metszi. A két csomópont évente június és december hónapban kerül a nap irányába, (együttállás) és ha ekkor a Vénusz bolygó még nem éri el, vagy túlhaladja az aktuális csomópontot, akkor a fél fok átmérőjű Nap felett, vagy alatt halad tovább.
Június 8-án a Vénusz 6 óra hosszáig utazik majd a Nap előtt, mialatt reméljük, hogy a napfogyatkozásnál használt védőszemüvegeken keresztül, vagy a legsötétebb ívhegesztő védőüvegen át, megfigyelhetjük majd az alábbi fő kontaktusokat (óra, perc, másodperc):




















I. kontaktus: 07:19:45 Az átvonulás kezdetén, a Vénusz kívülről érinti a Nap keleti peremét. (balról)
II. kontaktus: 07:39:31 A Vénusz belülről érinti a Nap keleti peremét.
III. kontaktus: 13:03:39       A Vénusz belülről érinti a Nap nyugati peremét.
IV. kontaktus: 13:23:07       A Vénusz kívülről érinti a Nap nyugati peremét, ezzel vége az átvonulásnak.


Sokat vitatott téma, hogy láthatjuk-e majd szabad szemmel a 31,5 ívperc átmérőjű napkorong előtt, az 1 ívperc átmérőjű (58 ívmásodperc) Vénusz korongját.? Ugyan a szabadszemes láthatóság elméleti határa 1 ívperc, azt azonban előre nem tudhatjuk, hogy milyen lesz légkör nyugodtsága és a védőüvegeken át, látható lesz-e a közel 1 ívperces bolygókorong (1fok = 60 ívperc és 3600 ívmásodperc).
Minden esetre felkészülve, a napszűrős távcsövekkel kivonuló Magyar Csillagászati Egyesület Dunaújvárosi Csoportja, 07 órától várja az érdeklődőket és az iskolák osztályait a kórház mögötti kilátónál, az Aratók szoborcsoport közelében.

Ajánljuk...